- středa 17. květen 2023
- Napsal GYNWEB
Těhotenství je mimořádným obdobím každé ženy: během devíti měsíců se v ní vyvine nový život. Tento proces však s sebou přináší i velké změny na matčině těle. Zatímco některé okem ani nepostřehneme (například změny v cévním systému) a navíc jde o změny dočasné, můžeme se setkat i se změnami trvalými, které jsou navíc velmi zjevné. Jsou-li tyto změny markantní, obtěžující a žena se s nimi nechce smířit, přichází na řadu plastická chirurgie, která dnes dokáže velké věci. O tělesných změnách v období po porodu a kojení jsme si povídali s plastickým chirurgem MUDr. Josefem Kulhánkem, který jako vedoucí lékař působí na soukromé klinice INTER CLINIC Praha-Radotín.
Která část těla se u žen po porodu změní nejčastěji, případně která nejvýrazněji?
Nejvýrazněji se po porodu mění oblast břicha, mění se prsy. V oblasti břicha nám po porodu vzniká jednak kožní nadbytek a jednak rozestup přímých svalů břišních. V případě že se jedná jenom o kožní nadbytek v oblasti dolní části břicha, můžeme tento problém řešit miniabdominoplastikou. Výsledná jizva je podobná jako po císařském řezu a lze ji schovat do bikin. V případě, že je kožní nadbytek větší a je přítomný i rozestup přímých svalů břišních, tak se provádí abdominoplastika s výslednou jizvou v dolní části břicha od jednoho třísla ke druhému, kterou lze rovněž schovat do plavek. V případě nadbytku tuku lze výkon doplnit i o liposukci.
Jak se po porodu a po kojení mění prsa?
Prsa se nejčastěji mění tak, že poklesnou a zmenší se na podkladě atrofie prsní žlázy. V tom případě se provádí zvětšení prsů silikonovým implantátem, někdy i s modelaci prsů. Typ, tvar a velikost implantátu vybíráme na podkladě anatomických poměrů u konkrétní pacientky a jejích preferencí o velikosti a tvaru. Zohledňujeme tvar prsu, šířku hrudníku, šířku a výšku prsu a podobně.
Za svoji praxi jsem se setkal i s případy, že po porodu došlo i k výraznému zvětšení prsou. V tom případě se provedla redukce prsů s modelací. Modelace prsů se provádí, když je přítomný větší pokles prsů.
Proč se na některé ženě "podepíše" těhotenství více, na jiné méně? Je zde důležité, jestli je žena štíhlejší, či nikoliv? Hubenější má pak třeba po porodu méně povislé břicho? Nebo jde o genetiku?
Největší roli hraje genetika i to, jak má kdo „silné“ vazivo. Elasticita kůže má na tyto změny také velký vliv. Obecně ale lze říct, že zdravý životný styl, štíhlá postava a trénované svaly můžou tyto změny do značné míry omezit.
Jsou ženy ochotnější tolerovat nespokojenost s prsy, anebo s břichem?
Moje osobní zkušenost je, že změny v oblasti břicha jsou většinou větší, a proto je tolerují pacientky méně.
Kdy je vhodné přistoupit k úpravám u břicha a prsů? Až poté, co žena porodila své poslední dítě?
V oblasti břicha doporučuji provádět chirurgické úpravy určitě až v době, kdy už se neplánuje další těhotenství, a v době, kdy je už ustálená váha. U prsou je situace obdobná, ale tam situace závisí i na tom, o jakou změnu jde. V případě, že došlo ke zmenšení prsů bez poklesu, je možno provést jenom zvětšení prsů silikonovým implantátem, které nebrání případnému dalšímu kojení. Po modelaci a redukci prsů je kojení sice možné, tam ale doporučujeme výkon provést až v případě, že se už neplánuje další těhotenství z důvodu, že po těhotenství a kojení se tvar a objem prsu může opět změnit.
Lze počítat s úhradami od pojišťoven? Hradí ženám pojišťovny např. plastiku břicha?
U většiny pacientek se jedná o estetický problém, který pojišťovna z prostředku veřejného zdravotnictví nehradí a je nutno počítat s úhradou samotnou pacientkou. V případě, že je problém funkční – například kýla, tak zde operaci hradí pojišťovna. Bohužel kombinace výkonu, kdy by se kýla operovala na pojišťovnu a v návaznosti na to by se upravilo břicho a provedla by se abdominoplastika, za kterou by si pacientka připlatila, není s ohledem na naše zákony možná.
Ženy po porodu také často trápí strie. Na stehnech, na zadečku, na břiše. Umí si s nimi poradit dnešní plastická chirurgie?
Chirurgicky se strie odstraní například u úpravy břicha – abdominoplastiky z oblasti střední a dolní části břicha. V oblasti, kde nejde odstranit kůži i se striemi, je bohužel úplně odstranit nedokážeme. Existuje ale více metod, jak je esteticky „vylepšit“.
Máte-li zájem o bezplatnou konzultaci s MUDr. Kulhánkem, můžete se objednat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.