Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Během prvního trimestru, respektive do 14. týdne těhotenství, podstupují těhotné ženy mnoho vyšetření. Mezi ně patří i krevní odběry, kdy se kromě krevního obrazu, glykémie a infekčních chorob vyšetřuje i krevní skupina a tzv. "Rh faktor".

Proč se krevní skupina a tzv. "Rh faktor" vyšetřují?

Rh faktor není správné označení

Krevní skupiny zná lidské společenství už sto let, a to (nejen) díky doktoru Jánskému. Jsou čtyři: A, B, AB a 0. Při označování krevní skupiny se pak za ni ještě píše znaménko +, či -. Tedy např. A+, B- atd.

Co vlastně znamená to plus a mínus? Hovorově se hovoří o pozitivním či negativním Rh faktoru. Ale to je špatné označení, ačkoliv se s těmito termíny můžeme setkat např. v hodinách biologie na středních školách.

Jediné správné označení je „RhD pozitivní" nebo„ RhD negativní“,  protože na povrchu červených krvinek je v současnosti známo více než 50 antigenů krevně skupinového systému Rh a o tom, zda má jedinec krevní skupinu „mínus“ nebo „plus“ rozhoduje přítomnost, nebo nepřítomnost pouze jediného z těchto antigenů, a to antigenu „D“. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 5 000 RhD negativních těhotných žen.

RhD negativní ženy v těhotenství

RhD negativní ženy nejsou během těhotenství nijak ohroženy. Jediné, čím se liší, je to, že jim chybí antigen D. Během těhotenství se však díky pupečníku mísí krev matky a plodu, což může být u RhD negativní matky a případně RhD pozitivního plodu problém. V takové situaci se totiž může stát, že si negativní RhD matka vytvoří proti antigenu D protilátky. A negativní RhD žena s takovými protilátkami může v dalších těhotenstvích ohrozit RhD pozitivní plod: tyto protilátky pronikají pupečníkem do krevního oběhu plodu a můžou způsobit rozpad červených krvinek u  ještě nenarozeného dítěte, nebo novorozence. Tyto komplikace mohou být tak závažné, že může dojít i k úmrtí plodu nebo novorozence.

Podání protilátek anti-D v 28. týdnu těhotenství

Aby nedošlo k výše popsaným komplikacím, doporučuje odborná společnost kromě vyšetření přítomnosti RhD antigenu v prvním trimestru i podání protilátek anti-D u RhD negativních těhotných žen.

Injekce s protilátkami je podávána v 28. týdnu těhotenství a dále po porodu dítěte s RhD pozitivní krevní skupinou. Tyto protilátky je však potřeba podat i RhD negativní ženě, která např. prodělala potrat, mimoděložní těhotenství, amniocentézu či odběr choriových klků.

Aplikace protilátek v 28. týdnu je prováděna v ordinaci ošetřujícího gynekologa, po porodu se protilátky podávají přímo v porodnici. Vše je plně hrazeno pojišťovnou.

Více informací najdete např. na stránkách Sekce ultrazvukové diagnostiky ČGPS ČLS JEP zde.

Další články k tématu

Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Těhotenská anemie
Těhotenská anemie Těhotenství je pro tělo ženy zátěžovým obdobím v mnoha ohledech. Fyziologické změny v těle ženy kladou vysoké nároky na příjem minerálů, vitamínů a dalších živi...
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné Mnoho žen se během těhotenství potká se zdravotní komplikací, a tak se nevyhnou nutnosti užívat nějaký lék. Věd...
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí Když to nebudete přehánět, nemusíte se kofeinu v těhotenství bát, jedno kafe neublíží. Při konzumaci více než 3...
Zrak a jeho změny v těhotenství
Zrak a jeho změny v těhotenství O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Pod srdcem nosíte nový život, ženskost...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.