- pátek 4. srpen 2023
- Napsal GYNWEB
Během prvního trimestru, respektive do 14. týdne těhotenství, podstupují těhotné ženy mnoho vyšetření. Mezi ně patří i krevní odběry, kdy se kromě krevního obrazu, glykémie a infekčních chorob vyšetřuje i krevní skupina a tzv. "Rh faktor".
Proč se krevní skupina a tzv. "Rh faktor" vyšetřují?
Rh faktor není správné označení
Krevní skupiny zná lidské společenství už sto let, a to (nejen) díky doktoru Jánskému. Jsou čtyři: A, B, AB a 0. Při označování krevní skupiny se pak za ni ještě píše znaménko +, či -. Tedy např. A+, B- atd.
Co vlastně znamená to plus a mínus? Hovorově se hovoří o pozitivním či negativním Rh faktoru. Ale to je špatné označení, ačkoliv se s těmito termíny můžeme setkat např. v hodinách biologie na středních školách.
Jediné správné označení je „RhD pozitivní" nebo„ RhD negativní“, protože na povrchu červených krvinek je v současnosti známo více než 50 antigenů krevně skupinového systému Rh a o tom, zda má jedinec krevní skupinu „mínus“ nebo „plus“ rozhoduje přítomnost, nebo nepřítomnost pouze jediného z těchto antigenů, a to antigenu „D“. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 5 000 RhD negativních těhotných žen.
RhD negativní ženy v těhotenství
RhD negativní ženy nejsou během těhotenství nijak ohroženy. Jediné, čím se liší, je to, že jim chybí antigen D. Během těhotenství se však díky pupečníku mísí krev matky a plodu, což může být u RhD negativní matky a případně RhD pozitivního plodu problém. V takové situaci se totiž může stát, že si negativní RhD matka vytvoří proti antigenu D protilátky. A negativní RhD žena s takovými protilátkami může v dalších těhotenstvích ohrozit RhD pozitivní plod: tyto protilátky pronikají pupečníkem do krevního oběhu plodu a můžou způsobit rozpad červených krvinek u ještě nenarozeného dítěte, nebo novorozence. Tyto komplikace mohou být tak závažné, že může dojít i k úmrtí plodu nebo novorozence.
Podání protilátek anti-D v 28. týdnu těhotenství
Aby nedošlo k výše popsaným komplikacím, doporučuje odborná společnost kromě vyšetření přítomnosti RhD antigenu v prvním trimestru i podání protilátek anti-D u RhD negativních těhotných žen.
Injekce s protilátkami je podávána v 28. týdnu těhotenství a dále po porodu dítěte s RhD pozitivní krevní skupinou. Tyto protilátky je však potřeba podat i RhD negativní ženě, která např. prodělala potrat, mimoděložní těhotenství, amniocentézu či odběr choriových klků.
Aplikace protilátek v 28. týdnu je prováděna v ordinaci ošetřujícího gynekologa, po porodu se protilátky podávají přímo v porodnici. Vše je plně hrazeno pojišťovnou.
Více informací najdete např. na stránkách Sekce ultrazvukové diagnostiky ČGPS ČLS JEP zde.