Nastávající maminka nesmí ani kapku alkoholu, nesmí tučná jídla, nesmí černý čaj, kávu a nesmí jíst další desítky potravin. Přesně to se dočtete na internetu, pokud čekáte potomka.
Čekáte potomka a lámete si hlavu, co vlastně můžete a nemůžete jíst. Pravděpodobně už jste zabrousila na internet a dočetla se o desítkách potravin, které v žádném případě nesmíte vzít do pusy, a teď sedíte a marně se pokoušíte zapomenout na to, jak strašně byste si dala smažený řízek, kávu nebo tatarák.
Tělo velí a chutě se nedají jen tak snadno překonat. Nejlepší bude, když uberete na zákazech a jednou za čas si v rozumné míře dopřejete to, na co máte chuť. V těhotenství se neholduje alkoholu, to je jasné. Ale abyste si vyčítala, že jste na začátku těhotenství, o němž jste netušila, pila na oslavě kamarádky větší množství alkoholu, to nemá smysl. V tuto dobu není embryo spojeno s krevním oběhem matky, takže o žádném promile nemá ani tušení. A později? Sklenka malého piva k nedělnímu obědu určitě žádnou škodu neudělá.
Podobně je to vlastně i s černým čajem a kávou. Pít je každý den nedoporučujeme, ale když už je chuť opravdu velká, kávu či šálek černého čaje si dopřejte. Jediné pravidlo, které se s tím nese, je nelouhovat čaj dlouho a nepít tureckou kávu, ve které je lógr. Dopřejte si třeba cappuccino nebo kávu z french pressu.
Tučná jídla nejsou tabu. Samozřejmě ládovat se každý den smaženým řízkem nebude ideální, ale to ani v případě, že nečekáte miminko. Pokud máte chuť, dejte si řízek, nebo hranolky. Nezapomeňte to ale prokládat ovocem, zeleninou nebo luštěninami. Jídelníček by měl být stále vyvážený.
A jak je to s tím syrovým masem? Opět prý tabu a v těhotenství přísně zakázané. Zákaz syrového masa je především kvůli toxoplazmóze, která se vyskytuje hlavně v králičím mase, zvěřině, pak také v mase z domácího chovu, tedy ve skopovém či vepřovém. Hovězí je tedy relativně bezpečné, protože v něm se toxoplazmóza obvykle nepřenáší. Když tedy během těhotenství ochutnáte lžičku tatarského bifteku, nemá smysl druhý den letět k doktorovi. Prostě tohle jídlo nevyhledávejte účelně.
A co jsou úplné bludy? Například zákaz plísňových sýrů je údajně kvůli možné nákaze listeriozou. Ta se ovšem potenciálně vyskytuje jen u nepasterizovaných mléčných výrobků. Takže plísňové sýry ano, jen ne nepasterizované potraviny.
Dále je zakázáno sushi, kvůli syrové rybě v něm obsažené. Opět se jedná o další z nesmyslných zákazů. Obvykle se sushi připravuje z hluboce zmrazených ryb, ve kterých bakterie už dávno vymřely nebo z těch naprosto čerstvých, které procházejí přísnou kontrolou, při kterých se prosvěcují speciálním světlem, jež odhaluje parazity. Otázka tedy nestojí, zda je sushi vhodné, nebo ne, ale spíše, kde si ho dáte a jak kvalitní bude. Zkažená ryba udělá stejný problém jako zkažené kuřecí maso.
Ulevilo se vám, že? Najednou všechny ty zákazy a příkazy nevypadají tak hrozně a nemusíte se díky nim cítit jako ve vězení. Upozornění platí ovšem pro maminky, které mají zdravotní problémy, třeba těhotenskou cukrovku a podobně. V takovém případě přísně dodržujte rady, které vám dal váš lékař.