Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Ročně je v České republice diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocnění každý rok zemře. Přitom včasné zachycení přednádorového stavu je díky dnešním screeningovým programům snadné.

Na rakovině děložního čípku má značný podíl sexuální aktivita, kdy může dojít k přenosu lidského papilomaviru, který bývá v mnoha případech za rakovinu děložního čípku zodpovědný.

Rakovina děložního čípku

Děložní čípek je část dělohy, která je spojená s horní částí vagíny a která se během porodu rozšiřuje.
Existují dva hlavní typy rakoviny děložního čípku:

  • rakovina dlaždicových buněk vzniká z dlaždicového epitelu, který pokrývá viditelnou část čípku,
  • adenokarcinom vzniká z žlázových buněk endocervikálního kanálu.

Zhruba 85% rakovin děložního čípku jsou rakoviny dlaždicových buněk epitelu, zbytek připadá na adenokarcinomy. Každý z těchto hlavních typů rakoviny má pak své podtypy, které mohou vyžadovat speciální druh léčby.

Rakovina dlaždicových buněk epitelu je specifická v tom, že rakovině předchází tzv. prekanceróza, která je prostřednictvím běžného screeningu snadno odhalitelná. Rakovina dlaždicových buněk epitelu se objevuje u žen i před 30. rokem života, což je u rakovin žlázového epitelu vzácné.

Prekanceróza

Prekanceróza děložního čípku je přednádorový stav,  kdy dochází ke změnám buněk. Ty pak vykazují atypický tvar, změny struktury nebo změny související s jejich dělením. Tyto změny jsou lékařům dobře známé a díky možnostem časné diagnostiky je mohou snadno odhalit. U prekanceróz děložního čípku se jedná o změny uvnitř epitelu neboli nejvrchnější vrstvy sliznice.

Prekancerózy lze podle míry změn na epitelu rozdělit na:

  • prekancerózy nízkého stupně (low grade)
  • prekancerózy vysokého stupně (high grade)

Některé prekancerózy nízkého stupně mohou samy zcela odeznít.

Příčiny rakoviny děložního čípku

Příčiny rakoviny děložního čípku nejsou přesně známé. Bylo ale zjištěno, že mezi rakovinou dlaždicových buněk epitelu a určitými podtypy lidského papilomaviru (HPV) existují silné souvislosti. Vzhledem k tomu, že HPV viry jsou přenášeny pohlavním stykem, má tento typ rakoviny souvislost se sexuální aktivitou. Bylo prokázáno, že ženy, které nikdy neměly pohlavní styk, neonemocněly rakovinou dlaždicových buněk epitelu. Jsou však ohroženy rakovinou žlázového epitelu.

Nakažení virem HPV, který způsobuje například genitální bradavice, je běžné, zatímco rakovina děložního čípku běžná není. HPV změny jsou často během screeningu zachyceny, ale nejsou důvodem ke znepokojení. Znepokojení je na místě v případě, že jsou diagnostikovány prekancerózní změny. Ty jsou však obvykle dobře léčitelné.

Rakovina děložního čípku ohrožuje všechny sexuálně aktivní ženy. Riziko se zvyšuje u kuřaček a sexuálně promiskuitních žen, případně u žen, které mají promiskuitního partnera. To jsou obvyklé poučky, které lze nalézt v mnoha písemných i elektronických zdrojích. Mnoho gynekologů-praktiků však určitě doplní, že riziko je vysoké především u těch žen, které podceňují pravidelné návštěvy u gynekologa.

Screening

Screeningem se rozumí vyšetření, které "umí" odhalit rakovinu ještě před tím, než se objeví první příznaky. Tzv. Papanicolaoův (Pap) test dokáže tyto změny na děložním čípku velice snadno odhalit. Prekancerózní změny mohou být označeny buď jako dysplazie, anebo intraepiteliální neoplazie. Při jejich včasném zachycení je léčba vysoce efektivní.

Každá žena by měla 1x ročně podstoupit preventivní gynekologickou kontrolu zaměřenou na pohmatové vyšetření pánve a kolposkopické vyšetření s odběrem cytologických vzorků.  Jen tak lze zachytit počáteční změny na děložním čípku a případně zahájit potřebnou léčbu.

Příznaky rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku může zpočátku probíhat zcela bez příznaků. Ovšem je-li už značně rozšířená, je viditelná pouhým okem a je doprovázena krvácením. Často k takovému krvácení dochází například po pohlavním styku. Je tomu proto, že nádor je vyživován nově vzniklými cévami, které snadno praskají, a způsobují tak krvácení. Některé části nádoru jsou však vyživovány málo, anebo vůbec. Tyto buňky nedostatkem kyslíku odumírají a do tkáně se snadno dostane infekce. Důsledkem je pak nepříjemný vaginální výtok, který, je-li léčen coby obvyklá vaginální infekce, přetrvává.

Nádor děložního čípku má tendenci růst laterálně směrem k pánevní stěně. Zde procházejí močovody z ledvin do močového měchýře a velice snadno dojde jejich obstrukci.  Nastane-li zneprůchodnění obou močovodů, může dojít k ledvinovému selhání, ke kómatu a pacientce hrozí smrt. Proroste-li nádor do pánevní stěny, může utlačovat nervy, které prochází do dolních končetin. Výsledkem je pak neustávající bolest. Všechny tyto symptomy hovoří o nádoru v pokročilém stádiu. Prekancerózy obvykle žádné symptomy nemají a obvykle ani nejsou pouhým pohledem viditelné.

Rakovina děložního čípku se obvykle rychle nešíří. Většinou pomalu roste a působí problémy v oblasti pánve. Metastázy ve vzdálených orgánech vypovídají o značně pokročilé fázi nádoru. Šíření nádoru děložního čípku do dalších orgánů je možné skrze lymfatický systém. Dalším symptomem pokročilé rakoviny děložního čípku je otok dolních končetin, který nastává po zneprůchodnění lymfatických žláz v pánvi vlivem prorostlého nádoru.


Rakovina děložního čípku je jedna z mála rakovin, které lze snadno předejít. Stačí pravidelně podstupovat gynekologické prohlídky spojené s cytologickým odběrem, případně kolposkopií a testem na HPV. Včasné zachycení přednádorového stádia už zachránilo život mnoha ženám na celém světě.

Další články k tématu

Očkování proti rakovině děložního čípku bude pro dívky bezplatné
Očkování proti rakovině děložního čípku bude pro dívky bezplatné Do reformního balíku ministra Leoše Hegera, o kterém bude Sněmovna hlasovat příští týden, se dostal n&aa...
Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci
Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci Rakovinou děložního čípku onemocní v České republice více jak 1 000 žen ročně, přibližně 400 žen ročně na toto onemocnění umírá. Očkování proti virům HPV, které...
Diagnostika a možnosti léčby rakoviny děložního čípku
Diagnostika a možnosti léčby rakoviny děložního čípku Včasná diagnostika a adekvátní léčba rakoviny děložního čípku je pro další prognózu zásadn...
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život Předpovědět, ba ani zabránit onemocnění rakovinou prsu, nelze. Je však možné nemoc odhalit v okamžiku, kdy je poměrně dobře léčitelná. Kromě pravidelných návště...
Rakovina prsu a její léčba
Rakovina prsu a její léčba Dnešní článek je pokračováním článku "Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění". Zaměřime se v něm na rakovinu prsu a její léčbu. Léčba je zvolena na základ...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.